fries museum opent tentoonstelling over luchtoorlog met gratis programma

op zaterdag 29 maart

Op zaterdag 29 maart 2025 opent het Fries Museum de grote nieuwe tentoonstelling IMPACT - De Luchtoorlog in Friesland, 1940-1945, ter gelegenheid van de landelijke herdenking van 80 jaar vrijheid. Met een programma voor jong en oud maken bezoekers kennis met de luchtoorlog in Fryslân. Luister naar een optreden van vintage zangtrio The Forces Sweethearts, sluit aan bij een speedtour door IMPACT en bouw een modelvliegtuig. Zowel toegang tot het museum als de activiteiten zijn gratis. Kijk voor meer informatie op friesmuseum.nl/openingimpact.

In de nieuwe tentoonstelling IMPACT – De Luchtoorlog in Friesland, 1940-1945 krijgen bezoekers een indringende blik op de gevolgen van de luchtoorlog in Friesland tijdens de Tweede Wereldoorlog. Met een focus op intieme verhalen en persoonlijke voorwerpen neemt de tentoonstelling de bezoeker mee in de ervaringen van zowel piloten, burgers, bergers en nabestaanden. Het museum opent de tentoonstelling met een gratis openingsprogramma bestaande uit onder andere speedtours, een familieworkshop en live muziek.

the forces sweethearts
impact in het fries museum, leeuwarden
Foto door Marleen Annema

programma
Ga ‘vliegensvlug’ door de tentoonstelling en wandel mee met een speedtour. In 30 minuten brengt de gids de ingrijpende geschiedenis tot leven aan de hand van persoonlijke verhalen en voorwerpen. De museumgidsen zijn getraind in het omgaan met de emotionele impact van oorlogsgeschiedenissen. De rondleidingen starten ieder halfuur vanaf 11.15 tot en met 14.15u.

Geïnspireerd geraakt door de tentoonstelling? In de familieworkshop gaan jong en oud zelf aan de slag met het maken van hun eigen modelvliegtuigje. Met de mooiste knutselmaterialen maak je de meest bijzondere ontwerpen. Gezinnen kunnen doorlopend aanschuiven bij de familieworkshop in de museumhal.

Ter gelegenheid van de feestelijke opening geeft The Forces Sweethearts drie concerten in de museumhal. Het vintage zangtrio kenmerkt zich door unieke driestemmige zang en swingende choreografieën, met muziek uit de jaren ‘30 en ’40 in de stijl van The Andrews Sisters. Bekende en nostalgische hits worden afgewisseld met gedichten, anekdotes en verhalen van toen. Het trio treedt op om 11.00u, 12.30u en 14.00u, de concerten duren ongeveer een half uur.

80 jaar vrijheid
In 2025 is het 80 jaar geleden dat Nederland bevrijd werd. Ter ere van dit jubileum toont het Fries Museum een indringende blik op de gevolgen van de luchtoorlog in Fryslân tijdens de Tweede Wereldoorlog. Met een focus op indringende verhalen en persoonlijke voorwerpen neemt IMPACT de bezoeker mee in de ervaringen van vliegers, burgers, bergers en nabestaanden. Deze tentoonstelling is tot stand gekomen in samenwerking met de Stichting Missing Airmen Memorial Foundation (SMAMF).

Partners tentoonstelling: Stichting Missing Airmen Memorial Foundation (SMAMF), vFonds, Stichting Friesland 1940-1945, Stichting Sneek 1940-1945, JMFonds, Stichting Old Burger Weeshuis, LOF Vliegbasis Leeuwarden, Gemeente Leeuwarden

Het Fries Museum wordt mede gefinancierd door Windpark Fryslân, de Provincie Fryslân, het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, de VriendenLoterij, Ir. Abe Bonnema Stichting en de Vrienden van het Fries Museum.

Fries Museum
Wilhelminaplein 92
8911 BS Leeuwarden
T: 058 255 55 00
E: info@friesmuseum.nl

openingstijden

dinsdag t/m zondag 11.00 - 17.00 uur.


© Fries Museum - alle rechten voorbehouden | disclaimer | privacybeleid